Nowogard

Zakład Karny w Nowogardzie (© wikipedia.org/ Jerzyjan)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zakład Karny w Nowogardzie jest jednostką penitencjarną typu zamkniętego przeznaczoną do odbywania kary przez mężczyzn recydywistów penitencjarnych.

Historia więzienia nowogardzkiego sięga początku ubiegłego stulecia Powstało ono w Nowogardzie na bazie dawnego zamku Ebersteinów. Jest to najstarszy człon osadniczy w mieście, usytuowany na terenie dawnego półwyspu po północno wschodniej stronie Starego Miasta, stanowiący zespół ogrodzony ceglanym murem założony na planie nieregularnego pięcioboku o wymiarach 150 x 80m. Początki jednostki penitencjarnej na terenie tego obiektu sięgają okresu stacjonowania w mieście wojsk napoleońskich. W tym czasie parter siedziby domeny zamkowej zamieniony został na więzienie i już wówczas powstał zamysł przeznaczenia całego zespołu na więzienie i zakład wychowawczy. Zaczęto go realizować w 1817 roku, pod nadzorem budowniczego Blocka.

W 1818 roku w miejscu palisady na wałach wybudowano ceglany mur, a przy wjeździe na dziedziniec wartownię. Podwyższono o jedną kondygnację dawną siedzibę domeny i wybudowano nowy trzypiętrowy gmach pośrodku dziedzińca. Na frontonie starego budynku umieszczono napis Ora et labora. Pierwsi więźniowie osadzeni zostali w Nowogardzie w 1820 roku. Z uwagi na to, że więzienie miało charakter zakładu wychowawczego realizującego zasadę „resocjalizacja poprzez pracę”, na dziedzińcu w ciągu XIX wieku wybudowano kilka warsztatów, oraz kościół i budynek administracyjny.

Jednostka posiada cele przystosowane dla tymczasowo aresztowanych i skazanych poruszających się na wózku inwalidzkim. Posiada też Oddział Zewnętrzny w Płotach, który jest zakładem karnym typu otwartego dla odbywających karę po raz pierwszy z oddziałami: zakładu karnego typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, zakładu karnego typu otwartego dla młodocianych. Pojemność ewidencyjna zakładu liczonego z OZ w Płotach wynosi łącznie 1147 miejsc zakwaterowania ustaloną na mocy decyzji Dyrektora Generalnego SW z dnia 23 grudnia 2008 roku. Jest to największa jednostka w okręgu szczecińskim. Obecnie pojemność Zakładu Karnego w Nowogardzie wynosi 845 miejsc zakwaterowania, natomiast Oddziału Zewnętrznego w Płotach wynosi 302.

źródło: www.sw.gov.pl

Zobacz również:
Strona internetowa miasta NowogardKomentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!