Barszcz Sosnowskiego na Osiedlu Wiejskim

2015-07-27 18:54:11

Pojawienie się inwazyjnej rośliny z gatunku Heracleum sosnowskyi nie jest żadną nowością dla mieszkańców gminy Nowogard. Lokalna gazeta pisze o tym problemie już od kilku lat. Czemu boimy się tej rośliny?

Heracleum sosnowskyi (znana jako barszcz Sosnowskiego) to gatunek rośliny z rodziny selerowatych i pochodzi z Kaukazu. W XX w. był wprowadzony do upraw, lecz szybko zostały one porzucone ze względu na zagrożenie dla człowieka. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu.

Ostatnimi czasy odkryłem na Osiedlu Wiejskim w Nowogardzie kilka miejsc, na których występuje ten gatunek. Proszę zachować ostrożność w pobliżu miejsc (w najbliższym czasie postaram się opublikować szczegółową mapę z miejscami, gdzie występuje ta roślina inwazyjna).

Barszcz Sosnowskiego występuję w rejonie ulicy Kosynierów (w pobliżu opuszczonego domu), Gen. S. Grota-Roweckiego (jeszcze niedojrzałe rośliny), Roosevelta.

W Polsce Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Jesteś na profilu Radek Kędzierski - stronie mieszkańca miasta Nowogard. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj