Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyłoniono wykonawcę rewitalizacji Placu Wolności w Nowogardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Urząd Miejski w Nowogardzie podjął decyzję dotyczącą wyboru wykonawcy mającego na celu przeprowadzenie rewitalizacji Placu Wolności, będącego jednym z etapów projektu "Rewitalizacja Miasta Nowogard“. Firma Gorbud Sp. z o.o. zadeklarowała zakończenie prac remontowych w terminie 10 miesięcy, za kwotę 4 miliony 900 tysięcy złotych. Zgłoszono także drugą ofertę, przekraczającą zakładany budżet, wynoszącą ponad 12 milionów złotych.

Początkowo na realizację tego zadania przeznaczono sumę 4 miliony 200 tysięcy złotych. Wyłonienie oferty firmy Gorbud Sp. z o.o. pokazało jednak brak środków w wyznaczonym budżecie wynoszący blisko 700 tysięcy złotych. Brak ten uwzględnia również koszty zatrudnienia inspektora nadzoru w kwocie 55 tysięcy złotych. Z tego też powodu odbyła się sesja Rady Miejskiej, w czasie której radni pochylili się nad jednym wnioskiem - zabezpieczenia w budżecie Gminy na rok bieżący brakującej kwoty na realizację długo oczekiwanego remontu w centrum - Placu Wolności, które ma się stać wizytówką szego miasta.

Projekt renowacji zakłada przekształcenie placu w atrakcyjną przestrzeń miejską z nowymi elementami małej architektury, nasadzeniami oraz miejscami wypoczynkowymi. Rewitalizacja Placu Wolności ma na celu nie tylko poprawę estetyczną, ale także funkcjonalną, mającą na względzie komfort mieszkańców i turystów odwiedzających Nowogard. Przetarg na wykonawstwo zakłada dokładną specyfikację wymagań technicznych, które firma Gorbud Sp. z o.o. będzie musiała spełnić w wyznaczonym czasie.

Co ma być wykonane?

Zakres prac obejmuje roboty rozbiórkowe związane z likwidacją nawierzchni, krawężników, chodników, jezdni, parkingów, i elementów małej architektury. W zakresie adaptacji istniejących elementów zagospodarowania planuje się przełożenie nawierzchni z kostki granitowej i bazaltowej na projektowanym parkingu, przebudowę nawierzchni drogowej wjazdowej, przebudowę chodnika w pasie drogowym, zmianę lokalizacji masztów flagowych. W zakresie projektu nowych elementów zagospodarowania planuje się zmianę ukształtowania terenu, budowę nawierzchni placu, chodników i dróg, budowę fontanny, montaż elementów małej architektury, wykonanie zaleceń gospodarki drzewostanem, wykonanie nasadzeń z drzew krzewów i pnączy ozdobnych. W zakresie projektu elektrycznego planuje się demontaż istniejącego uzbrojenia terenowego (linia kablowa, złącze kablowe), budowę nowej linii kablowej oświetlenia, budowę nowej szafy przyłączeniowej sterującej oświetleniem placu, budowę nowej szafy przyłączeniowej zasilającej oświetlenie choinki na placu, montaż lamp parkingowych i słupów oświetleniowych latarni, rozbudowę oświetlenia placu o lampy w nawierzchni w ścianie i reflektory. W zakresie projektu drogowego i sanitarnego planuje się likwidację starej nawierzchni drogi wewnętrznej, parkingów i chodników, budowę nowej nawierzchni jezdni, odwodnienie nowej nawierzchni drogi, modernizację kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej, demontaż istniejącej kanalizacji deszczowej.

Co nie będzie wykonane.

Na pewno nie będzie przebudowy terenu pomiędzy Nowogardzkim Domem Kultury a Biblioteką. Zabrakło środków. Nie będzie również demontażu pomnika tzw. "braterstwa broni". Przynajmniej na razie, bowiem burmistrz Nowogardu, Robert Czapla odwołał się od decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego z grudnia ubiegłego roku, nakazującej samorządowi rozbiórkę pomnika.

Pomimo przeprowadzonych konsultacji, w którym 77% mieszkańców pytanych o pozostawienie pomnika przy Placu Wolności powiedziało TAK, to są osoby, którym on nadal przeszkadza. I choć wspomniany pomnik nigdy nie posiadał znamion zabronionych ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 roku, to są osoby i instytucje, które chciałyby jego usunięcia. 13 grudnia 2023 Wicewojewoda Zachodniopomorski nakazał Gminie Nowogard usunięcie pomnika przy Placu Wolności. Od tej decyzji Gmina się odwołała. - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Nowogardzie.

O komentarz poprosiliśmy przewodniczącą Rady Miejskiej w Nowogardzie Jowitę Pawlak.

W chwili obecnej etapy, które mają być realizowane, nie obejmują terenu gdzie znajduje się pomnik - powiedziała nam przewodnicząca Pawlak. Jednakże znając sytuację i wydaną decyzję o rozbiórce pomnika przez wojewodę należałoby ją wykonać. Moim zdaniem można byłoby ogłosić konkurs na temat jak zagospodarować te przestrzeń i w jaki sposób usnąć pomnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto