Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 września składali wieńce pod pomnikiem, na którym stoi żołnierz sowiecki

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
od 16 lat
Po raz kolejny władze samorządowe Nowogardu w asyście uczniów nowogardzkich szkół i przedszkoli złożyły wieńce pod pomnikiem, który dziś nazywany jest Kombatantom RP, a który ponad pół wieku temu postawiono w rocznicę rewolucji październikowej. Ponownie podczas składanie wieńców protestowali przedstawiciele lokalnego środowiska prawicowego.

Lewicowe władze samorządowe nic nie robią sobie z uchwałą Rady Miejskiej, która zobowiązała burmistrza Nowogardu, Roberta Czaplę do rozbiórki pomnika poświęconego rewolucji październikowej i tak zwanej przyjaźni polsko-radzieckiej. Na nic się zdają sugestie Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewody Zachodniopomorskiego o konieczności rozbiórki pomnika. Co roku pod pomnik, przy okazji rocznic ważnych wydarzeń, burmistrz Czapla przybywa w asyście uczniów szkół i przedstawicieli kombatantów, by złożyć kwiaty, kłaniając się sowieckiemu żołnierzowi, który góruje na pomniku.

Poproszony o komentarz do wydarzenia zorganizowane przez władze Nowogardu, burmistrz Czapla odpowiedział, że "nie komentuję wydarzeń historycznych".

Pomnik odsłonięto 7 listopada 1972 roku w rocznicę Rewolucji Październikowej komunistyczne władze odsłoniły pomnik na pl. Wolności w Nowogardzie. „Pod Grunwaldem i w Berlinie i na zawsze razem” - jeszcze do połowy lat 90. ubiegłego wieku widoczny był napis na cokole pomnika. Na górze trzy postacie: średniowieczny woj polski, czerwonoarmista oraz żołnierz armii Berlinga. 50 lat temu w uroczystości udział brali sekretarz KW PZPR w Szczecinie Jerzy Łazarz oraz konsul Związku Sowieckiego w Szczecinie Witalij Owczarow. Pomnik symbolizować miał wieczną przyjaźń między narodami oraz braterstwo broni.

Przez lata za czasów PRL pod pomnikiem odbywały się państwowe uroczystości. W wolnej Polsce, za rządów SLD-PSL, napis „Pod Grunwaldem i w Berlinie i na zawsze razem” zastąpiony został tablicą Kombatantom Rzeczpospolitej Polskiej. Odbywają się tu uroczystości organizowane przez miejscową lewicę, najczęściej w Święto Konstytucji 3 Maja, 11 Listopada, ale również 1 września.

Pod pomnikiem, na którym stoi sowiecki żołnierz, nie można takich rzeczy robić, w żadnym wypadku. Oczywiście ten pomnik powinien być dawno temu usunięty – mówił protestujący pod pomnikiem Mirosław Berezowski..

Do tej pory w Zachodniopomorskiem zlikwidowanych zostało sześć pomników w Brojcach, Białym Borze, Bobolicach, Starogardzie, Stargardzie, a ostatnio w Szczecin-Dąbiu. Pomniki sowieckie znajdują się jeszcze między innymi w Nowogardzie, Płotach czy Pyrzycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowogard.naszemiasto.pl Nasze Miasto